Theri gruan, Prokuroria kërkon dënim maksimal për shqiptarin - Bota Sot
Theri gruan, Prokuroria kërkon dënim maksimal për shqiptarin

Diaspora

Theri gruan, Prokuroria kërkon dënim maksimal për shqiptarin

Më: 22 shkurt 2019 Në ora: 10:33
Elca Tereziu

Theri gruan e tij në Piacenza, Prokuroria e italiane kërkoi 30 vjet burg për 57-vjeçarin shqiptar. Seanca përfundimtare u zhvillua një ditë më parë dhe ndaj shqiptarit është aplikuar gjykimi i shkurtuar, i cili përfiton uljen me 1/3 e dënimit.  Në fakt, pa procesin e “shkurtuar”, Xhevdet Mehmeti rrezikonte burgim të përjetshëm.

Ai akuzohet për vrasjen e gruas së tij, Elca Tereziu, një 52-vjeçare shqiptare, më 27 maj 2018. Prokurori Publik, pavarësisht nga gjykimi i shkurtuar, ka kërkuar ndaj tij dënim maksimal. Një i afërm i ka dërguar mesazh 57-vjeçares dhe kjo ka shkaktuar sherrin mes çiftit.

Elca Tereziu, telefonoi vëllanë e saj për t’iu ankuar për bashkëshortin. Xhevdet Mehmeti u përpoq që t’i merrte gruas telefonin, për të folur me familjen e kësaj të fundit. Nga ky moment ka lindur grindja e dhunshme, ku ai ka nisur që ta godasë me sende të ndryshme. Më pas e godet 3 herë me thikë në fyt, duke i shkaktuar vdekjen. Pas krimit, shqiptari shkon në stacionin e policisë për të rrëfyer krimin.”Jeta ime mori fund”, ka thënë përpara policisë, atë kohë shqiptari.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...