WHO ne Gjenevë: Kosova gradualisht po "përshëndetet" me koronavirusin!

Diaspora

WHO ne Gjenevë: Kosova gradualisht po "përshëndetet" me koronavirusin!

Më: 21 maj 2020 Në ora: 17:17
Nefail Maliqi

Koronavirusi ka goditur me se shumti Amerikën dhe Rusinë këto 24h e fundit.

Sa dola nga nje press-conference këtu në Gjenevë organizuar nga Organizura Botërore e Shendetësisë (WHO/OMS) ku u bë fjale edhe për shqiptarët. Aty u tha Kosova në menyrë graduale po "përshëndetet" me koronavirusin falë angjazhimit përmendet të insitucioneve në vend, kurse për Shqipërinë situata ende nuk ka ndyrshime të mëdha, njofton gazeta Bota sot nga Gjeneva.

Coronavirus: OBSH ne Gjeneve raporton numrin rekord të çështjeve në të gjithë botën në një ditë Coronavirus (WHO reports record number of cases worldwide in one day)

Sipas zyrtarëve të kësaj organizate botërore, këto 24 orët e fundit koronavirusi ka goditur më së shumti Amerikën dhe Rusinë këto 24h e fundit. Sipas raportit të fundit të OM ato janë Shtetet e Bashkuara dhe Rusia (Selon le dernier rapport de l'OM il s'agit des Etats-Unis et de la Russie!)

Sipas WHO/OMS në Gjenevë 106,000 njerëz kanë testuar pozitivë për Covid-19 në 24 orët e fundit në të gjithë botën, zbuloi Organizata Botërore e Shëndetit të Mërkurën, duke shtuar se dy të tretat e këtyre rasteve ishin identifikuar në katër vende.

OBSH raportoi të Mërkurën numrin më të madh të rasteve Covid-19 në botë në një ditë të vetme që nga fillimi i pandemisë, duke thënë se kishte frikë nga pasojat e saj në vendet më të varfëra.
"Ne kemi një rrugë të gjatë për të shkuar në këtë pandemi të Covid-19. Në 24 orët e kaluara, 106,000 raste janë raportuar në WHO - numri më i madh për një ditë të vetme që nga fillimi i epidemisë" , alarmoi Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetit.

"Pothuajse dy të tretat e këtyre rasteve janë raportuar në katër vende," shtoi ai gjatë një konference për shtyp virtual nga selia e OBSH-së në Gjenevë.

Sipas raportit të fundit të OBSH-së të botuar në faqen e tij të internetit, janë Shtetet e Bashkuara dhe Rusia. (According to the latest ON report it is the United States and Russia)
I pyetur per situaten ne ballkan, ne veqenti ne Kosove dhe Shqiperia, zyrtari i WHO-së tha per gazeten Bota sot se nga Prishtina kemi lajme te mira. Sipas zyrtareve te kesaj organizate boterore Kosova numri i te infektuarve nga koroibavirusi po bie ne menyre graduale, fale angazhimit permenent te insitucioneve ne vend, kurse per Shqipërine situata ende nuk ka ndryshime te medha. Por megjthate qytetaret duhet te vazhdojne te rrepsktojne masat e vena nga insticuonet vendore.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat