Ambasadorja Floreta Faber dhe Haxhi Dauti u takuan në Washington DC, me nën-Sekretaren e Komercit të SHBA-ve, zj. Mira Ricardel - Bota Sot
Ambasadorja Floreta Faber dhe Haxhi Dauti u takuan në Washington DC, me nën-Sekretaren e Komercit të SHBA-ve, zj. Mira Ricardel

Diaspora

Ambasadorja Floreta Faber dhe Haxhi Dauti u takuan në Washington DC, me nën-Sekretaren e Komercit të SHBA-ve, zj. Mira Ricardel

Beqir Sina Nga Beqir Sina Më 4 prill 2018 Në ora: 14:35
Kryetari i Këshillit Shqiptaro - Amerikan Haxhi Dauti, dhe Ambasadorja e Shqipërisë në Washington, Floreta Faber

Kryetari i Këshillit Shqiptaro - Amerikan Haxhi Dauti, dhe Ambasadorja e Shqipërisë në Washington, Floreta Faber, u takuan në dje në Washington DC, me nën-Sekretaren e Komercit të SHBA-ve, zj. Mira Ricardel. Në rrjetin social Facebook, llogarinë e tyre, ata thonë,  se ky takim ishte një mundësi e shkëlqyer për të parashtruar diskutimin e disa çështjeve shqiptare, dhe interesimin e bizneseve shqiptare për nxitjen dhe forcimin e bashkëpunimit ekonomik, rritjen e investimeve dhe nxitjen e marrëdhënieve tregtare me SHBA-të, në Shqipëri dhe Kosovë.

Sipas tyre, znj. Ricardel një zyrtare e karrierës në Administratën amerikane, njohëse e mirë  dhe çështjes shqiptare, e cila ka dhënë një kontribut të çmuar, sidomos gjatë luftës së Kosovës, dhe në demokratizimin e Shqipërisë, ndihmat e para pas rivendosjes së marrëdhënieve diplomatike, SHBA me Shqipërinë, kur ajo punojë por disa vjet në zyrën e Senatorit Bob Doll, ajo po ashtu ka dhënë një kontribut konkret në procesin e anëtarësimit të Shqipërisë në NATO, si dhe ka vizituar Shqipërinë, Kosovën, Shkupin, disa herë gjatë periudhës kur ka shërbyer si Zv/Ndihmës Sekretare e Mbrojtjes për Euroazinë.

Ambasadorja e Shqipërisë, thotë se ajo nga ana e saj duke shfrytëzuar këtë takim me nën-Sekretaren e Komercit të SHBA-ve, zj. Mira Ricardel - pasi i bëri një përmbledhje të procesit të reformave të thella në Shqipëri,  në kuadër të integrimit evropian, u ndal veçanërisht sipas saj tek reforma në sistemin e drejtësisë, reformat në sistemin e taksave, si dhe ndryshimet ligjore në kuadër të nxitjes së investimeve të huaja në vend. 

"Gjatë bisedës pata mundësi ta informoj znj. Ricardel mbi fushat prioritare për investimet e huaja si: energjia, turizmi, nafta dhe gazi, sektori i teknologjisë së informacionit dhe zhvillimit të software-ëve, bujqësia, industria mirare dhe linjat e prodhimit" shkruan Faber e cila përfaqëson diplomacinë e Shqipërisë në Washington.

Ndërkohë, po sipas Ambasadores së Shqipërisë, thuhet se znj. Ricardel, i vlerësoi ndryshimet e mëdha që kanë ndodhur në  Shqipëri, e në mënyrë të veçantë, shkruan Faber, reformën në sistemin e drejtësisë, e cila padyshim do të krijojë kushte të favorshme për nxitjen e investimeve të huaja në vend. Ricardel, sipas ambasadores së Shqipërisë, shprehu gatishmërinë për të ofruar të gjithë mundësitë që çojnë në forcimin e bashkëpunimit ekonomik mes SHBA dhe Shqipërisë.

Në takim Presidenti i Këshillit Shqiparo-Amerikan, z. Haxhi Dauti, i cili ka gjetur rastin ta falënderojë miken e njohur të shqiptarve nën-Sekretaren e Komercit të SHBA-ve, zj. Mira Ricardel, për mbështetjen e vazhdueshme dhe kontributin e saj të madhe, në çështjen shqiptare, kontributin e saj  të çmuar, sidomos kur ajo shërbeu me Senatorin Bob Doll, në vitet 90-92, me ndihmat me veshmbathje në Shqipëri, për popullin shqiptar, gjatë luftës së Kosovës, çlirimin dhe pavarësinë e saj, kontributin e SHBA në arritjen e Marrëveshjes së Ohrit, në vitin 2001, dhe tani duke shërbyer për disa vjet në Administratën amerikane . 

Presidenti i Këshillit Shqiparo-Amerikan, z. Haxhi Dauti, i cili për më shumë se tre dekada udhëheq, këtë organizatë lobiste, duke ruajtur lidhjet e mira me miqtë e shqiptarëve në Washington, Senator, Kongressmen dhe Shtëpinë e Bardhë, u shpreh mbrëmë pas takimit me nën-Sekretaren e Komercit të SHBA-ve, zj. Mira Ricardel,: se "Këta janë me të vërtet miqtë tanë historik në Washington, ata që e kanë dëshmuar për 30 vjet se janë pranë shqiptarëve, ishin dhe mbeten gjithmonë për mbështetjen e vazhdueshme të çështjes shqiptare, kudo në Shqipëri, Kosovë dhe viset shqiptare", tha ai për gazetën Bota sot.

Image
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test