Porti i Durrësit nga nesër në shërbim edhe të Kosovës - Bota Sot
Porti i Durrësit nga nesër në shërbim edhe të Kosovës

Durrësi

Porti i Durrësit nga nesër në shërbim edhe të Kosovës

Më: 14 janar 2019 Në ora: 15:33
Ilustrim

Nesër në mesditë mbahet ceremonia e fillimit të punës së Doganës së Kosovës në Portin e Durrësit.

Përveç kësaj, drejtues të Qeverisë së Shqipërisë, sidomos në dekadën e fundit i premtuan Kosovës vazhdimisht portin e Shëngjinit për bizneset dhe kjo nuk u bë asnjëherë.

Ka pasur komente të ndryshme se në këtë portin e Shëngjinit ka probleme pronësore ndërmjet institucioneve dhe qytetarëve të ndryshëm.

Edhe më vonë, zyrtarë të Qeverisë së Kosovës kanë kërkuar që ky port të administrohet nga Kosova, por përveç deklaratave, asnjë marrëveshje zyrtare nuk ekziston.

Ndryshe, nesër prej orës 13:00 në këtë ceremoni marrin pjesë Fatmir Limaj zëvendëskryeministër, njëherësh koordinator kombëtar  i dy qeverive, Bedri Hamza, ministër i Financave dhe Bahri Berisha, drejtor i Doganës së Kosovës.

Hapja e kësaj zyre në Durrës do të lehtësojë tregtimin, lëvizjen e mallrave dhe  udhëtareve. Kjo njëherësh pritet të reduktojë koston e bizneseve si dhe të ndihmojë në rritjen e ekonomive të dy vendeve përmes thellimit të bashkëpunimit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...