Skandal në Bruksel: Bashkëpunëtori i Orbanit në orgji homoseksuale, ikën përmes ullukut

Evropë

Skandal në Bruksel: Bashkëpunëtori i Orbanit në orgji homoseksuale, ikën përmes ullukut

Nga: B.S. Më: 2 dhjetor 2020 Në ora: 12:00
Josef Sayer

Një anëtar i Parlamentit Evropian nga partia hungareze në pushtet, e cila nuk i shikon në mënyrë të favorshme të drejtat e komunitetit LGBT, dha dorëheqjen pasi u kap në, siç përshkruajnë mediat belge, një parti homoseksuale në Bruksel të Premten.

Policia bastisi një parti private në Bruksel pas njoftimeve se rregullat ishin shkelur për të parandaluar përhapjen e virusit Corona, dhe sipas raporteve të medias, Josef Sayer, zyrtar i lartë i Fidesz-it të kryeministrit hungarez Viktor Orban, ishte gjithashtu atje.

Prokurorët pretendojnë se sasi të caktuara të drogës u gjetën afër Sayerit ndërsa thuhet ai po përpiqej të shpëtonte nga ahengu duke u lëshuar në ulluk.

Politikani hungarez, i cila është e martuar, ka kërkuar falje për këtë "lëshim personal".

Të premten është thirrur në imunitetin parlamentar, por tani është nën hetim - si për mosrespektimin e masave në lidhje me pandeminë Covid-19, ashtu edhe për shkeljen e ligjit të drogës.

Parlamenti Evropian njoftoi se rregulli i imunitetit vlen vetëm për detyrat zyrtare të deputetëve, dhe jo për jetën e tyre private.

Çfarë ndodhi të premten?

Sipas prokurorisë, fqinjët thirrën policinë rreth orës 21:00, duke u ankuar për zhurmën dhe shkeljen e mundshme të ndalimit të tubimeve në lidhje me pandeminë.

Policia bastisi një apartament në Ru de Pierre, një rrugë në qendër të kryeqytetit belg, duke kërcënuar rreth 20 persona, dy prej të cilëve përdorën imunitetin diplomatik.

Sayer nuk ishte midis e atyre të dyve.

Shumica e të pranishmëve ishin burra, disa prej të cilëve ishin zhveshur kur policia hyri, raporton agjencia e lajmeve Belga.

Ata u paralajmëruan për shkeljen e karantinës dhe masave shëndetësore të paraqitura për shkak të pandemisë Covid-19.

Një kalimtar që i tha policisë se pa një burrë që shkonte poshtë ullukut, më pas ka arritur ta identifikojë.

Duart e tij ishin të përgjakura dhe ka mundësi që të jetë plagosur gjatë arratisjes.

"Drogat narkotike u gjetën në çantën e tij shpinës," thanë prokurorët në një deklaratë.

"Burri nuk kishte asnjë dokument personal me vete. I shoqëruar nga policia, ai u dërgua në vendbanimin e tij, ku u identifikua si S. J. (1961) me pasaportë diplomatike ", tha prokuroria.

Procedurat penale mund të fillojnë vetëm nëse imuniteti parlamentar hiqet, shtohet në njoftim.

Çfarë tha Sayer në lidhje me incidentin?

Korrespondenti i BBC-së nga Budapesti Nick Thorpe thotë se dorëheqja e papritur e Sayersit si anëtar i Parlamentit Evropian i befasoi miqtë dhe armiqtë e tij politikë.

Ai shpjegoi se dha dorëheqjen për shkak të "presionit psikologjik në rritje".

Në një deklaratë të martën, Sayer pranoi se ka marrë pjesë në mbrëmje të premten, por nuk e përshkroi atë.

"Unë nuk pija drogë, i thashë policisë aty për aty se isha gati të bëja testin, por ata nuk e bënë atë," tha ai.

"Policia tha se u gjet një pilulë ekstazi. Ajo nuk ishte e imja, nuk e di kush dhe si e mbolli. Unë dhashë një deklaratë në polici për këtë ".

"Më vjen keq që kam thyer rregullat e mbledhjes," tha ai, duke shtuar:

"Kjo ishte e papërgjegjshme nga ana ime dhe unë jam gati të mbaj pasojat."

E përditshmja belge De Standard shkruan se gjoba e zakonshme për shkeljen e ndalimit të tubimeve si pjesë e masave kundër virusit corona është 250 euro.

Analizë nga Nick Thorpe, korrespodent nga Budapesti

Dorëheqja e Josef Sayerit, e ndjekur nga njohuria që ai mori pjesë në diçka që media e përshkroi si një "orgji homoseksuale", është një goditje serioze për Fidesz-in, e cila ka qeverisur Hungarinë për dekadat e fundit.

Sayer ishte një nga themeluesit e Fidesz-it në mars 1988 dhe konsiderohet bashkëpunëtor i ngushtë dhe njeri i besuar nga kryeministri hungarez Orban.

Ka qenë anëtar i Parlamentit Evropian për 16 vjet, dhe për 11 vitet e fundit ai ka qenë një nga zyrtarët kryesorë të Partisë Popullore Evropiane.

Ka luajtur një rol kryesor në qëdnrimin e Fidesz-it në një grup politik konservator, megjithë kritikat e ashpra.

Është i martuar me Tunde Handon, ish-kryetaren e Drejtësisë kombëtare, leva e tretë e pushtetit në Hungari, tani gjyqtare e Gjykatës Kushtetuese.

Skandali seksual është veçanërisht i turpshëm për një parti që lufton për vlerat tradicionale të familjes dhe kohët e fundit propozoi një ligj që ndalon birësimin e fëmijëve nga homoseksualët.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat