Polonia kapërcen mbi një milion raste me koronavirus

Evropë

Polonia kapërcen mbi një milion raste me koronavirus

Më: 2 dhjetor 2020 Në ora: 14:13
Poloni

Polonia, siç pritej, tani ka regjistruar më shumë se 1 milion raste, sipas të dhënave nga Ministria e saj e Shëndetësisë, ndërsa vendi ndeshet me një mungesë mjekësh dhe pajisjesh mjekësore midis valës së tij të dytë. Polonia tani ka konfirmuar 1,013,747 raste dhe 18,208 vdekje, treguan të dhënat.

Të mërkurën, Ministria informoi për rreth 13.855 infeksione të regjistruara rishtas dhe 609 persona të tjerë të vdekur nga COVID-19. 

89 pacientë vdiqën nga COVID-19 dhe 520 njerëz vdiqën nga bashkëjetesa e kësaj sëmundje me të tjerat.

Për shkak të koronavirusit, 20,855 njerëz me infeksion të konfirmuar ndodhen në spitale dhe 2023 janë të lidhura me respiratorët.  Në raportin ditor, Ministria e Shëndetësisë informon se gjithsej 39.051 shtretër dhe 3106 ventilator janë të përgatitur për pacientët me koronavirus. Në vend, grupi i shtretërve të lirë është mbi 18,000, dhe respiratorët - mbi një mijë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat