Kryeministri britanik mund të vaksinohet “live” në televizion kundër COVID-19

Evropë

Kryeministri britanik mund të vaksinohet “live” në televizion kundër COVID-19

Më: 2 dhjetor 2020 Në ora: 19:14
Boris Johnson

Kryeministri britanik, Boris Johnson mund të bindet të marrë një vaksinim kundër COVID-19 në televizion për të treguar se është e sigurt, por nuk do ta merr para atyre që kanë më shumë nevojë, ka thënë sekretari i tij i shtypit.

Politikani 56 vjeçar, i cili kaloi kohë në kujdes intensiv në fillim të këtij viti pasi u infektuar, ka përshëndetur miratimin në Mbretërinë e Bashkuar të vaksinës së Pfizer, si një fitore globale dhe rrezë shprese, raporton theguardian.

I pyetur nëse kryeministri do ta merrte qëllimin drejtpërdrejt në televizion, sekretarja e shtypit, Allegra Stratton tha se ajo nuk e kishte pyetur atë drejtpërdrejt.

“Nuk mendoj se do të ishte diçka që ai do ta përjashtonte. Por unë mendoj se ne gjithashtu e dimë që ai nuk do të donte të merrte para dikujt që është jashtëzakonisht i prekshëm, klinikisht i prekshëm dhe që duhet ta marrë atë para tij”, pohoi ajo.

Qeveria e Britanisë ka thënë se shërbimi shëndetësor do t’i japë përparësi vaksinimeve, duke vendosur së pari banorët e moshuar në shtëpitë e kujdesit dhe kujdestarët e tyre, pastaj të gjithë ata mbi 80 vjeç dhe punonjësit e linjës së frontit.

Ndryshe, Britania deri më tani ka raportuar 1.6 milion të infektuar gjersa kanë vdekur 59699 persona.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat