Mbyllja rezultojë me sukses/ Rastet me Covid në Angli bien për 2/3

Evropë

Mbyllja rezultojë me sukses/ Rastet me Covid në Angli bien për 2/3

Më: 18 shkurt 2021 Në ora: 09:41
Anglia

Infeksionet e koronavirusit në Angli kanë rënë për DY TRET që nga janari dhe shkalla e R tani është vetëm 0.7 që do të thotë se shpërthimi është ‘përsëri atje ku ishte në shtator’, pretendon studimi kryesor Imperial

Rastet kanë rënë në të gjithë Anglinë gjatë bllokimit drastik në një ‘rënie të theksuar’ që nga viti i ri

Por prevalenca është ende e lartë, paralajmërojnë ekspertët, me një në 196 persona që rezultojnë pozitivë në gjysmën e parë të shkurtit.

Ata thanë se numrat e rasteve janë përgjysmuar çdo dy javë, duke sugjeruar që ata mund të jenë nën 1,000 deri në prill.

Studiuesit që bënë studimin thanë se lehtësimi i bllokimit do të kishte të bënte me krijimin e një ‘ekuilibri delikat’.

Shkalla e infektimit me koronavirus ka rënë me më shumë se dy të tretat që nga janari, shifrat e reja tregojnë në provë se bllokimi po funksionon edhe kundër variantit Kent të virusit që përhapet shpejt.

Rezultatet nga studimi REACT, të udhëhequr nga Imperial College London dhe i porositur nga Qeveria, zbuluan se 0.51 përqind e popullsisë kishin virus midis 4 shkurt dhe 13 shkurt, nga 1.57 përqind.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat