Ligjvënësi gjerman jep dorëheqjen pasi firma e tij përfitoi nga maskat

Evropë

Ligjvënësi gjerman jep dorëheqjen pasi firma e tij përfitoi nga maskat

Më: 7 mars 2021 Në ora: 19:34
Foto ilustrim

Një ligjvënës me partinë e kancelares tha të dielën se ai do të heqë vendin në parlament dhe do të largohet nga politika pasi doli që kompania e tij përfitoi nga marrëveshjet për të blerë maska në fillim të pandemisë - duke tërhequr kritika të ashpra në një vit zgjedhjesh, shkruan AP.

Nikolas Loebel, një ligjvënës me Unionin Kristian Demokrat të qendrës së djathtë, u sulmua nga anëtarët e partisë së tij dhe kundërshtarët pasi doli të premten se një kompani që ai drejton fitoi komisione prej 250,000 euro nga kontratat e ndërmjetësimit për të blerë maska.

Duke thënë se ai duhej të ishte "më i ndjeshëm", Loebel pranoi se ai kishte bërë një gabim dhe dha vendin e tij në komitetin e punëve të jashtme të parlamentit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat