Rrëzohet helikopteri, vdes miliarderi francez, Macron: I shërbeu vendit

Evropë

Rrëzohet helikopteri, vdes miliarderi francez, Macron: I shërbeu vendit

Më: 7 mars 2021 Në ora: 21:36
Olivier Dassault

Miliarderi francez Olivier Dassault ndërroi jetë pasditen e sotme pasi helikopteri ku po udhëtonte u rrëzua.

Helikopteri që u mori jetën biznesmenit dhe pilotit u rrëzua në Normandi, ku miliarderi kishte rezidencën.

“Olivier Dassault e donte Francën. Kapiten i industrisë, ligjvënës, zyrtar i zgjedhur lokal: gjatë jetës së tij, ai kurrë nuk pushoi së shërbyeri për vendin. Vdekja e tij e papritur është një humbje e madhe”, tha presidenti francez Macron në Twitter.

Dassault ishte djali i madh i industrialistit francez Serge Dassault. Ai u konsiderua njeriu i 361 më i pasur në botë së bashku me dy vëllezërit dhe motrën e tij, me një pasuri prej rreth 6 miliardë euro (7.15 miliardë dollarë) kryesisht të trashëguar nga babai i tij.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat