Anëtarët e familjes mbretërore nuk do të veshin uniforma ushtarake në varrimin e princit

Evropë

Anëtarët e familjes mbretërore nuk do të veshin uniforma ushtarake në varrimin e princit

Më: 15 prill 2021 Në ora: 09:13
Foto

Asnjë nga anëtarët e moshuar të familjes mbretërore nuk do të veshë uniformën tradicionale ushtarake në varrimin e Princit Philip në Castle Windsor këtë fundjavë.

Derisa është zakon që ata që mbajnë gradë ushtarake, të tilla si Princi Charles, Princi William, Princesha Anne dhe Princi Edward, të veshin uniformat e tyre në raste shtetërore, ata tani do të marrin pjesë në funerale në vend të veshjes së zisë, sipas ITV dhe Daily Mail.

Lajmi vjen derisa vërshojnë pyetjet në lidhje me atë që Princi Harry, i cili u hoqi nga titujt e tij të nderuar ushtarakë si pjesë e daljes zyrtare të tij dhe Meghan Markle nga detyrat e tyre si anëtarë të vjetër të familjes mbretërore, do të vishte në shërbim.

Harry, i cili shërbeu në Ushtrinë Britanike për një dekadë, humbi tre titujt e tij të nderuar ushtarakë (Kapiteni i Përgjithshëm i Marinsave Mbretërore, Komandanti i nderit i ajrit RAF Honington dhe Komandor i përgjithshëm i anijeve të vogla, zhytjeve në komandën mbretërore detare).

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat