Një e treta e gjermanëve nuk janë të sigurt nëse do të shkojnë në pushime verore

Evropë

Një e treta e gjermanëve nuk janë të sigurt nëse do të shkojnë në pushime verore

Më: 19 prill 2021 Në ora: 09:08
Foto ilustrim

Përafërsisht, një e treta e gjermanëve nuk janë të sigurt nëse një festë këtë vit do të jetë një mundësi për shkak të kufizimeve afatgjata në pandeminë e coronavirusit, tregojnë hulumtimet dhe atyre që planifikojnë të japin përparësi për të udhëtuar me makinë dhe për të qëndruar në strehim privat.

Rezultatet e një sondazhi nga firma këshilluese PwC tregojnë se 31 për qind e të anketuarve nuk janë të sigurt nëse udhëtimi është një opsion këtë vit, ndërsa 28 për qind e kanë refuzuar atë mundësi krejtësisht. Kjo mund të reflektohet në një industri që shpesh mbështetet te gjermanët, një komb që mbush objektet turistike në shumë vende.

Vetëm 15 për qind e të anketuarve thanë se kishin rezervuar strehim, tregon sondazhi. Një tjetër 27 për qind e njerëzve thanë se nuk kishin rezervuar asgjë ende, por po planifikonin një udhëtim, raporton dpa.

Por midis atyre që tashmë po mbushin mendërisht valixhet në mendjet e tyre, më shumë se dy të tretat thonë se janë të gatshëm të anulojnë udhëtimin nëse destinacioni i tyre do të jetë vatër e coronavirusit ose nëse do të duhej të futeshin në karantinë kur të ktheheshin në Gjermani.

Për më tepër, një e treta tjetër e të anketuarve deklaruan se nuk do të udhëtonin nëse nuk do të vaksinoheshin paraprakisht.

Shumica planifikojnë të qëndrojnë në Gjermani këtë vit ose të paktën të qëndrojnë në Evropë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat