Në 95-vjetorin e saj lindjes, Mbretëresha Elizabeth thyen heshtjen dhe flet për vdekjen e Princit Philip

Evropë

Në 95-vjetorin e saj lindjes, Mbretëresha Elizabeth thyen heshtjen dhe flet për vdekjen e Princit Philip

Më: 21 prill 2021 Në ora: 17:04
Mbretëresha Elizabeth dhe Princit Philip

Këtë vit, mesazhi i ditëlindjes së Mbretëreshës Elizabeth i ishte kushtuar tërësisht burrit të saj të ndjerë, Philip. Monarkja mbushi 95-vjeçe sot dhe siç është e arsyeshme, ajo është shkatërruar nga humbja e bashkëshortit të saj për 73 vjet.

Kështu që ajo shkroi posaçërisht: “Me rastin e ditëlindjes sime të 95-të sot, kam marrë shumë mesazhe me urime, një fakt që e vlerësoj në mënyrë të paimagjinueshme. Në një kohë kur ne si familje po kalojmë një kohë trishtimi të madh, është një ngushëllim për ne të shohim dhe dëgjojmë fjalët ndaj burrit tim si në Mbretërinë e Bashkuar dhe në Komonuelth si dhe në të gjithë botën. Familja ime dhe unë dua të ju falënderoj për mbështetjen dhe mirësinë që na keni treguar gjatë ditëve të fundit. Ne u prekëm thellë dhe kjo na kujton se sa ndikim kishte Filipi në njerëz të panumërt gjatë gjithë jetës së tij “.

Nuk do të ketë festime publike për ditëlindjen e Mbretëreshës pasi kanë kaluar vetëm disa ditë nga varrimi i Princit Philip.

Princi Philip, me të cilin Elizabeta u martua në 1947, vdiq më 9 Prill në moshën 99-vjeç. Anëtarët e familjes mbretërore i bënë nderimet e tyre të fundit patriarkut të familjes në funeralin që u bë të shtunën në Kalanë Windsor.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat