Koralet e Qipros janë në rrezik për shkak të ndryshimit të klimës

Evropë

Koralet e Qipros janë në rrezik për shkak të ndryshimit të klimës

Më: 23 prill 2021 Në ora: 11:37
Koralet e Qipros

Shumë njerëz mendojnë se Qiproja nuk ka korale, thotë ekologu detar Louis Hadjiannou. Nëse ndryshimi i klimës dhe zhvillimi i bregdetit vazhdojnë pa u ndalur, ai ka frikë se ata së shpejti mund të kenë të drejtë.

Një djalë i një peshkatari që vjen nga ishulli Mesdhe, Hadjiannou pëlqen të veshë rrobat e tij  dhe maskën dhe të zhytet në shkëmbinjtë në ujërat bruz për të zhytur në botën e brishtë nënujore.

Kur shumica e njerëzve mendojnë për koralet, ata mund të imagjinojnë shkëmbinjtë nënujorë të Detit të Kuq shumëngjyrësh dhe të pasur me specie, në vend të habitateve nënujore më pak teknike të Mesdheut.

“Kurdoherë që ka një vit anomal, një temperaturë më e lartë se normale, vërejmë se një përqindje e lartë e koraleve po vdesin,” i tha ai AFP.

Një rritje prej rreth një shkalle Celsius në 2015 vrau 20 deri në 30 përqind të koraleve, tha ai, duke shtuar se “disa prej tyre u kthyen dhe u shëruan, por shumë jo”.

Ndërsa luftimi i ndryshimit të klimës kërkon një përpjekje globale, shumë gjëra mund të bëhen në vend, tha Hadjiannou.

Ai nxiti një lloj më të qëndrueshëm të zhvillimit të bregdetit dhe krijimin e zonave të reja dhe më të mëdha të mbrojtura me ndalime për praktika të dëmshme siç janë notarët që shkelin koralet ose hedhin spirancat e anijeve.

Prioriteti tjetër, thotë Hadjiannou, i cili u bë baba muajin e kaluar, është edukimi i fëmijëve

Image
Koralet
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat