Itali: Operacion i madh i karabinierisë në Cagliari, 14 të arrestuar

Evropë

Itali: Operacion i madh i karabinierisë në Cagliari, 14 të arrestuar

Më: 14 maj 2021 Në ora: 08:51
Ilustrim

Një operacion i madh antidrogë nga karabinierët në Cagliari u zhvillua në orët e para të këtij mëngjesi. Policia e Cagliari ka zbatuar 14 urdhra për paraburgim: 12 në qeli dhe 2 në arrest shtëpie me akuzën e  përfshirjes në organizatës kriminale që synon tregtimin dhe trafikimin e drogës.

Hetimi, i quajtur 'Dogs Square” u koordinua nga Drejtoria e Rrethit Anti-Mafia e Prokurorisë Publike të Cagliari dhe bëri të mundur zbulimin e episodeve të shumta të tregtisë së drogës që ndodhën midis viteve 2018 dhe 2019, por gjithashtu edhe midis gushtit dhe tetorit të vitit të kaluar në rrethe të ndryshme të Cagliarit.

Grupi kriminal, sipas asaj që u konstatua nga karabinierët, ishte shumë i organizuar dhe kishte një ndarje të përsosur të detyrave: nga promovuesit, te kujdestarët e drogës (kokainë, heroinë, hashash dhe marihuanë), deri tek shtytësit dhe vëzhguesit.

Për të gozhduar shpërndarësit e drogës gjithashtu u përdorën mikrokamerat e vendosura nga policia në korridoret, shkallët dhe korridoret e ndërtesave të shndërruara në vendet e tregtimit të drogës.

Më vonë gjatë ditës, Policia do të publikojë emrat e të arrestuarve dhe dyshohet se midis tyre ka edhe shqiptarë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat