​Slloveni: Analiza e ujërave të zeza tregoi më pak përdorim droge

Evropë

​Slloveni: Analiza e ujërave të zeza tregoi më pak përdorim droge

Më: 18 maj 2021 Në ora: 16:42
Foto ilustrim

Analiza e ujërave të zeza në Slloveni tregoi se banorët e qyteteve sllovene përdorin më pak lëndë narkotike sesa në qytetet e tjera evropiane, dhe përjashtimi i vetëm është Velenje, ku vërehet një përdorim më i lartë i amfetaminave.

Një studim ndërkombëtar për vitin 2020, kryer nga Qendra Evropiane e Monitorimit për Drogat dhe Varësinë nga Drogat, analizoi 99 qytete në 27 vende të BE, përfshirë gjashtë ato sllovene, raporton agjencia e lajmeve STA.

Siç është deklaruar, është vërtetuar se përdorimi i përgjithshëm i narkotikëve në Slloveni është më i ulët se mesatarja, me përjashtim të Velenjes, por edhe ekstazisë në Lubjanë.

Krahasuar me kryeqytetet evropiane dhe botërore, qytetet sllovene janë në gjysmën e parë të listës së të gjitha qyteteve të mbuluara nga kërkimi kur bëhet fjalë për nivelet e biomarkerit të kokainës.

Në qytetet sllovene, kokaina dhe marihuana janë treguar të jenë më të përdorurat.

Krahasuar me vitin e kaluar, përdorimi i narkotikëve ka rënë, me përjashtim të MDMA në Lubjanë, ku përdorimi i saj është rritur.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat