Rritet numri i vdekjeve në Zvicër, kaq për qind u rrit në vitin 2020

Evropë

Rritet numri i vdekjeve në Zvicër, kaq për qind u rrit në vitin 2020

Nga: G.B Më: 22 qershor 2021 Në ora: 13:24
Ilustrim

Pandemia bën që numri i vdekjeve në Zvicër të rritet me 12.4 për qind.

Në vitin 2020, pandemia Covid-19 preku ngjarjet e ndryshme demografike në Zvicër.

Në veçanti, ajo ngadalësoi tepricën e lindjeve, d.m.th. ndryshimin midis lindjeve dhe vdekjeve, siç raportohet nga Zyra Federale e Statistikave (FSO). Midis viteve 2019 dhe 2020, kjo ka rënë me 47 për qind nga 18,400 në 9,700 njerëz.

Vitin e kaluar, u arrit një numër rekord, pothuajse 76.200 vdekjeve. Kjo është 12.4 për qind më shumë se në vitin 2019. Në muajt Mars dhe Prill, rreth 1,700 më shumë njerëz vdiqën krahasuar me periudhën përkatëse të vitit të kaluar (+14 për qind), dhe nga Tetori deri në Dhjetor pothuajse 7,800 ose 45 për qind më shumë vdekje ishin e regjistruar sesa në muajt e njëjtë të vitit 2019. Numri i vdekjeve mes burrave u rrit më shpejt se sa tek gratë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat