'Problemi' i gjidhënies në publik, Franca ka një ligj në lidhje me këtë

Evropë

'Problemi' i gjidhënies në publik, Franca ka një ligj në lidhje me këtë

Më: 26 korrik 2021 Në ora: 07:01
Ilustrim

Qumështi i gjirit është thelbësor për foshnjat. Bebet që ushqehen me gji kanë sistem më të fortë imunitar dhe shkallë më të ulët të sëmundjeve gjatë cikleve të jetës. Sidoqoftë, ushqyerja me gji vazhdon të jetë një çështje e diskutueshme. Gratë që japin gji në publik i nënshtrohen gjykimit dhe fyerjeve.

Duam të ndajmë me ju një ligj që qeveria franceze miratoi kohët e fundit, i cili do të mbrojë gratë që zgjedhin të japin gji në publik.

Më parë, Franca nuk kishte asnjë ligj në lidhje me këtë. Megjithëse nuk kishte asnjë kufizim të drejtpërdrejtë, gratë ende përballeshin me negativitet gjatë gjidhënies në publik.

Por tani duket se kjo ka filluar të ndryshojë. Asambleja Kombëtare e Francës ka propozuar kohët e fundit krijimin e një ligji që do të ndëshkojë ata që pengojnë gjidhënien.
 
Ligji do të trajtojë përpjekjen për të parandaluar një grua nga gjidhënia si një shkelje dhe shkelësit do të gjobiten me 1,500 €.

Ligji përpiqet të sjellë ndryshime pozitive në mënyrën se si njerëzit e shohin gjidhënien dhe si trajtojnë nënat që ushqejnë me gji.
 
"Rritja e ndërgjegjësimit dhe trajnimi i njerëzve që punojnë në vende publike është gjithashtu e rëndësishme", thotë një nga propozuesit e ligjit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat