Sllovenia në këtë mënyrën do t’i detyrojë qytetarët të vaksinohen kundër COVID-19

Evropë

Sllovenia në këtë mënyrën do t’i detyrojë qytetarët të vaksinohen kundër COVID-19

Më: 26 korrik 2021 Në ora: 18:05
Foto ilustrim

Me pak më shumë se gjysmën e popullsisë së rritur të vaksinuar, Sllovenia është e ulët në shkallën evropiane, kështu që Ministria e Shëndetësisë të hënën përsëri u bëri thirrje të gjithëve që të vaksinohen, duke vlerësuar se do të jetë kritike për atë muajin e ardhshëm.

Ne mund të kemi dilemat tona, por është e rëndësishme që të arrijmë mbulimin e mjaftueshëm të vaksinimit deri në vjeshtë për t’u kthyer në normale me vaksina dhe masa të tjera, tha Ministri Janez Poklukar, i cili ka vizituar të gjitha institucionet shëndetësore në të gjithë vendin gjatë javëve të fundit për të promovuar vaksinimin COVID-19.

Megjithëse numri absolut i të infektuarve rishtas në ditët e fundit është i vogël, tendenca është shqetësuese, kështu që një rritje e shtrimeve në spital mund të pritet në dy ose tre javë, paralajmëroi ai në një njoftim për shtyp, raporton index.hr.

Është e nevojshme që sa më shumë njerëz të jetë e mundur të vaksinohen dhe sepse ata që nuk vaksinohen në vjeshtë do të kenë më shumë kufizime dhe testimi për koronavirus nga 23 gushti nuk do të jetë më falas, tha ai.

Interesi për vaksinimin në Slloveni ka rënë për një kohë të gjatë, kështu që sipas Ministrisë së Shëndetësisë, 23,688 njerëz u vaksinuan me dozën e parë javën e kaluar, dhe në maj, mbi 70 mijë njerëz u vaksinuan në javë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat