Angela Merkel gati për takimin me krerët e qeverive të gjashtë vendeve

Evropë

Angela Merkel gati për takimin me krerët e qeverive të gjashtë vendeve

Më: 8 shtator 2021 Në ora: 16:49
Angela Merkel

Kancelarja gjermane Angela Merkel do të udhëtojë në Serbi dhe Shqipëri javën e ardhshme si pjesë e një vizite në Ballkanin Perëndimor, tha Zyra e Informacionit e Qeverisë Federale.

Sipas planit, Angela Merkel do të udhëtojë për në Serbi të hënën, më 13 shtator, ku do të mirëpritet në Beograd nga Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, me të cilin do të zhvillojë një takim pune.

Në Beograd, kancelarja gjermane do të takohet gjithashtu me përfaqësues të shoqërisë civile nga të gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor.

"Një drekë me krerët e qeverive të të gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor do të organizohet gjatë takimit dhe fokusi i takimit do të jetë në bashkëpunimin rajonal," tha ai.

Para se të kthehet në Berlin, Angela Merkel do të organizojë një takim me krerët e qeverive të Shqipërisë, Bosnjës dhe Hercegovinës, Malit të Zi, Maqedonisë Veriore dhe Kosovës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat