Acarimi i marrëdhënieve Francë-Britani, Johnson dhe Macron kërkojnë riforcim të miqësisë

Evropë

Acarimi i marrëdhënieve Francë-Britani, Johnson dhe Macron kërkojnë riforcim të miqësisë

Më: 25 shtator 2021 Në ora: 08:15
Emmanuel Macron dhe Boris Johnson

Presidenti francez, Emmanuel Macron foli në telefon me kryeministrin britanik, Boris Johnson.

Gjatë bisedës, Johnson i tha Macronit se Londra dëshiron të rinovojë bashkëpunimin me Parisin, njoftoi zyra e presidentit francez.

Macron iu përgjigj Johnsonit se do të priste të shihte propozimet e kryeministrit britanik, shtoi zyra, raportoi reuters.

Bisedimet erdhën menjëherë pasi Johnson i tha Francës të linte Shtetet e Bashkuara dhe Australinë vetëm për shkak të një marrëveshjeje trepalëshe për nëndetëset bërthamore, për shkak të së cilës Australia u tërhoq nga marrëveshja e mëparshme me Francën me vlerë 40 miliardë dollarë.

Franca më pas ftoi ambasadorët e saj nga SHBA dhe Australia për konsultime. Ambasadori francez do të kthehet në Uashington pasi Macron bisedoi me presidentin amerikan, Joseph Biden. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat