Shpërthimet e forta vullkanike mbyllin aeroportin në ishullin spanjoll, La Palma

Evropë

Shpërthimet e forta vullkanike mbyllin aeroportin në ishullin spanjoll, La Palma

Më: 25 shtator 2021 Në ora: 18:39
Foto

Shpërthimet e forta vullkanike kanë detyruar mbylljen e aeroportit në ishullin spanjoll të La Palma.

Sipas BBC, vullkani Cumbre Vieja filloi të shpërthejë të dielën, duke detyruar evakuimin e mijëra njerëzve dhe duke shkatërruar më shumë se 350 shtëpi.

Tymi i trashë nga shpërthimet vullkanike tani shtrihet katër kilometra në ajër.

Retë e hirit të dendur i kanë bërë fluturimet jashtë aeroportit të pamundura, thanë autoritetet të shtunën.

Mbyllja ka parandaluar disa që të largohen nga aeroporti i ishullit, që kryesisht merret me shumë fluturime turistike dhe për sa i përket lidhjeve me ishujt e tjerë në Kanarie.

Radhë të gjata u formuan në terminal, pasi anulimit të fluturimeve, dhe disa udhëtarë u përpoqën të merrnin tragetet jashtë ishullit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat