Furnizimi me benzinë, ushtria vihet në gatishmëri për të lehtësuar krizën e karburantit

Evropë

Furnizimi me benzinë, ushtria vihet në gatishmëri për të lehtësuar krizën e karburantit

Më: 28 shtator 2021 Në ora: 14:57
Foto ilustrim

Ushtria është e gatshme të ndihmojë në lehtësimin e problemeve të furnizimit me karburant pas radhëve të gjatë duke pritur.

Deri në 150 shoferë cisternash ushtarakë do të përgatiten për të dërguar në pompat e benzinës që janë harxhuar për shkak të blerjes së panikut.

Rritja e kërkesës erdhi mes frikës se mungesa e shoferëve do të godiste furnizimin me karburant i cili është i bollshëm në rafineri, shkruan BBC.

Sekretari i transportit tha se kishte “shenja provuese” të stabilizimit në pompat e benzinës dhe radhët do të fillojnë ta reflektojnë këtë në ditët në vijim.

Shoqata e Shitësve me Pakicë të Petrolit tha gjithashtu se kishte disa dëshmi se numri i shoferëve që vizitonin stacionet e benzinës po fillonte të qetësohej ngadalë.

Qeveria ka thënë se njerëzit që blejnë pa nevojë karburantin kanë çuar në radhë në shumë fusha, me karburantin që mbaron në disa vende.

Daniyal Ahsan, një mjek i ri në Londër, tha për BBC se ai shkoi në 17 pika karburanti pas punës të hënën në kërkim të karburantit,por që nuk ishte në gjendje të merrte asnjë, duke e lënë atë të shqetësuar se si kjo do të ndikonte tek pacientët e tij.

Roger Grosvenor, nga stacionet e benzinës Co-Op të Anglisë, tha për BBC se grupi do të krijojë një orë prioritare ditore për punonjësit e urgjencës nëse problemet e furnizimit me karburant nuk do të lehtësohen deri të enjten.

BBC -së i është thënë se 75 shoferë ushtarakë janë në gatishmëri fillimisht dhe 75 të tjerë mund të shtohen nëse është e nevojshme. Ata kërkojnë deri në pesë ditë trajnim të specializuar.

Mjekët, infermierët dhe sindikatat e mësuesve, stafi i burgut kanë bërë thirrje që punëtorëve thelbësorë t’u jepet përparësi për karburantin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat