Paralajmërimi i sizmologut grek: Kujdes dy ditët e ardhshme, rrezik për tërmet!

Evropë

Paralajmërimi i sizmologut grek: Kujdes dy ditët e ardhshme, rrezik për tërmet!

Më: 13 tetor 2021 Në ora: 13:52
Foto Ilustrim

Metereologu grek, Efthymios Lekkas,paralajmëroi pas tërmetit të fuqishëm të magnitudës 6.3 në ishullin e Kretës se në dy ditët e ardhshme ekziston rreziku i përsëritjes së lëkundjeve të forta të tokës, edhe pse shpresat janë që kjo të mos ndodhë.

Nga episodi i një dite më parë nuk pati të lënduar, por një kishë e vogël u shemb në Xerokambos Sitias, pati dyqane të dëmtuara në Xirokambos dhe shembje muresh e rënie gurësh u raportuan në disa zona, ndërsa një sërë shkollash në lindje të Kretës u evakuan. Lekkas tha se goditja tjetër mund të jetë e njëjtës magnitudë, ose pak më e lehtë.

Profesori shpjegoi se tërmeti i fundit ishte pranë sipërfaqes dhe u ndje shumë në Kretë, në ishujt e Dodekadezit, në Qipro e deri në Kajro. Sipas tij megjithatë, ai ishte në linjë tjetër me tërmetin e shtatorit, e kjo i bën dy ngjarje krejt të ndryshme.

Tërmeti i një muaji më parë ishte i fuqisë 5.8. Ai goditi më fort qytetin e Iraklionit në Kretë duke lënë të vdekur një person, i cili ka qenë duke punuar në një kishë, e cila është shembur.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat