Në Suedi situata po përmirësohet, hiqen të gjitha masat kundër COVID-19

Evropë

Në Suedi situata po përmirësohet, hiqen të gjitha masat kundër COVID-19

Më: 14 tetor 2021 Në ora: 21:01
Foto ilustrim

Suedia sot bëri një hap tjetër drejt normalizimit të jetës së përditshme të qytetarëve të saj, duke hequr detyrimin për tu testuar për coronavirusin të gjithë personat që janë vaksinuar plotësisht, për personat që janë infektuar kohët e fundit me COVID-19 dhe fëmijët deri në moshën gjashtë vjeçare.

Në konferencën e rregullt javore për shtyp të Institutit Suedez të Shëndetit Publik, u shpjegua se kategoritë e përmendura të qytetarëve thjesht duhet të qëndrojnë në shtëpi derisa të shërohen në rast simptomash. Ata mund të kthehen në punë, kolegje ose shkolla pa testuar, pasi një ditë ethet e tyre mungojnë, edhe nëse të gjitha simptomat e sëmundjes nuk janë ndalur.

“Për ata që nuk janë vaksinuar kundër COVID-19, ekziston ende një detyrim për t’u testuar në rast simptomash. E njëjta vlen edhe për kontaktet e personave të tillë, punonjësve të shtëpive të pleqve, punonjësve të kujdesit shëndetësor dhe të gjithë udhëtarëve që hyjnë në Suedi nga kontinenti Evropë”, shpjegoi Karin Tegmark Wisell, zëvendësepidemiologu Kryesor i Shtetit.

Ky vendim është pasojë e përmirësimit të situatës epidemiologjike në Suedi, e cila, pavarësisht heqjes së të gjitha masave të mëparshme dy javë më parë, ka mbajtur një shkallë të ulët të infeksionit dhe vdekshmërisë nga virusi. Në dy javët e fundit, Suedia ka 81 infeksione me coronavirus për 100 mijë banorë, gjë që e vendos atë ndër dhjetë vendet evropiane me nivelet më të ulëta të infeksionit.

Shkalla tashmë e ulët e vdekshmërisë vazhdoi të binte edhe pas heqjes së masave epidemiologjike më 29 shtator. Sipas ECDC, në dy javët e fundit Suedia ka shkallën e pestë më të ulët të vdekshmërisë nga coronavirusi në Evropë, pas Islandës, Lihtenshtajnit, Luksemburgut dhe Holandës.

Në spitalet suedeze, 209 pacientë aktualisht po trajtohen për COVID-19, 22 prej tyre në njësitë e kujdesit intensiv.

Sipas Universitetit Johns Hopkins, 14,922 njerëz kanë vdekur në Suedi që nga fillimi i pandemisë, me një normë vdekshmërie prej 145,08 për 100 mijë banorë, duke e bërë Suedinë 46-të në botë dhe 28 -të në Evropë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat