Njeriu që “mund t’ia shkatërrojë planet Vuçiqit” dërgohet në paraburgim

Evropë

Njeriu që “mund t’ia shkatërrojë planet Vuçiqit” dërgohet në paraburgim

Më: 20 tetor 2021 Në ora: 19:18
Dijana Hrkaloviq, Aleksandar Vuçiq

Avokatët e Dijana Hrkaloviqit, ish-sekretare shtetërore e Ministrisë së Punëve të Brendshme të Serbisë, paraqitën ankesë kundër vendimit që urdhëronte ndalimin e saj, duke theksuar se gjykata nuk udhëhiqej nga arsyetimi ligjor dhe Ligji për Procedurën Penale.

“Vendimi për ndalimin u mor për arsye jashtë procedurale, të cilat janë të njohura publikisht dhe që shfaqen çdo ditë në mediat pro-qeveritare”, thuhet në ankesën që gazeta kishte njohuri, shkruan danas.

Siç vunë në dukje avokatët mbrojtës të Dijana Hrkaloviqit, sipas kallëzimeve penale të ngritura kundër saj, e cila dyshohet për krim dhe ndikim, ajo akuzohet për lëshimin e urdhrave të paligjshëm ndaj ish-kreut të Shërbimit të Metodave të Hetimit Special, Dejan Milenkoviq, të cilat inspektorët e policisë të cilët u thirrën si dëshmitarë në këtë hetim.

Image

Këto rrethana, sipas mendimit të Mbrojtjes, e bëjnë vendimin për caktimin e paraburgimit të papranueshëm nga pikëpamja e sensit të shëndoshë.

“Domethënë, dëshmitarët dëgjimi i të cilëve u propozua nuk janë dëshmitarë të punës së Diana Hrkaloviqit, por dëshmitarë të punës së Dejan Milenkoviqit, i cili gjithashtu është nën hetim dhe i cili e pranoi këtë krim në seancën policore me mbrojtësin e tij”, shkruan në ankesën e ish-zyrtares shtetërore.

Avokatët mbrojtës deklarojnë se Hrkaloviq nuk ka punuar në polici për dy vjet, as nuk ka ndonjë ndikim shoqëror, kështu që, sipas tyre, është e paimagjinueshme se si mund të ndikojë në tetë inspektorë aktivë të MPB-së.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat