Zvicra goditet nga uragani me shpejtësi deri në 140 kilometra në orë

Evropë

Zvicra goditet nga uragani me shpejtësi deri në 140 kilometra në orë

Nga: M.L. Më: 21 tetor 2021 Në ora: 08:06
Foto nga vendi i ngjarjes

Në lartësitë Jurassic, një stuhi me fuqi uragani u tërbua deri në 140 kilometra në orë, shkruan media zvicerane srf.ch transmeton “Bota sot”.

Stuhitë e para të uraganit arritën edhe në ultësira herët në mëngjes.

Uragani Hendrik po kalon nëpër Zvicër nga perëndimi në lindje. Fronti i ftohtë arriti në Zvicër herët në mëngjes. Sipas SRF Meteo, stuhia arrin fuqinë e uraganit në lartësitë Jura deri në 130 kilometra në orë.

#Stuhia #Hendrik gjithashtu sjell disa erëra të forta uragani në zonat fushore: Cressier / NE me 125 km / orë. Kishte gjithashtu një stuhi të fortë në kantonin Jura në orën e fundit: Porrentruy me 102 km / orë.

Po ashtu, pati stuhi 126 kilometra në orë në Chasseral dhe 90 kilometra në orë në Reigoldsëil në rajonin e Bazelit të Epërm. Fronti i ftohtë lëvizi në lindje përgjatë Zvicrës veriore në orët e mëngjesit. Përveç erërave të forta, solli edhe shi të dendur.

Erëra të fuqishme të uraganit janë matur edhe në ultësira. Për shembull në Cressier (NE) me 125 km / orë. Kishte një stuhi të madhe në kantonin Jura në orën e fundit. Stuhi prej më shumë se 100 kilometra në orë u matën në Porrentruy.

Në Ramsen në kantonin Schaffhausen, brigada e zjarrfikësve u desh të intervenonte gjatë natës për shkak të një peme të rënë. Policia e kantonit të Cyrihut mori rreth disa telefonatas mes orës 5.30 dhe 7 të mëngjesit për shkak të shkuljes së pemëve dhe barrierave të ndryshme që u rrëzuan nga stuhitë e forta, njoftuan autoritetet me njoftuan me kërkesë të SRF.

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat