Franca i thotë NATO-s të mos ketë frikë nga planet e mbrojtjes në BE

Evropë

Franca i thotë NATO-s të mos ketë frikë nga planet e mbrojtjes në BE

Më: 22 tetor 2021 Në ora: 15:29
Ministrja e Mbrojtjes e Francës, Florence Parly.

Ministrja e Mbrojtjes e Francës, Florence Parly, u tha homologëve të saj të NATO -s që të mos kenë frikë nga planet e Bashkimit Evropian për zhvillim e projektit të mbrojtjes.

Ajo tha se një projekt i tillë do ta forcojë aleancën e NATO-s dhe se nga ai do të përfitojnë edhe Shtetet e Bashkuara.

Komentet e saj, të bëra gjatë një takimi të ministrave të Mbrojtjes të NATO-s, synojnë t’i japin fund pasigurisë brenda NATO-s.

Ka pasur shqetësime se përpjekja e BE-së për të zhvilluar projektin e saj të mbrojtjes do të ishte një konkurrencë e NATO-s.

"Kur dëgjoj disa deklarata për mbrojtjen evropiane duke përfshirë edhe brenda kësaj organizate, u them: mos kini frikë", tha Parly.

"Mbrojtja evropiane nuk po ndërtohet në kundërshtim me NATO-n, përkundrazi: një Evropë më e fortë do të kontribuojë në një aleancë më të fuqishme", shtoi ajo.

Ministrja franceze i bëri jehonë një deklarate të lëshuar pas një takimi të presidentit amerikan, Joe Biden dhe atij francez, Emmanuel Macron në shtator dhe në të cilin thuhej se ata e "njohin rëndësinë e një mbrojtjeje më të fuqishme dhe më të aftë evropiane, që kontribuon pozitivisht në sigurinë transatlantike dhe globale".

Nga 27 shtetet anetare të BE-së, 21 janë anëtarë të NATO-s.

NATO-ja ka 30 vende anëtare, por Shtetet e Bashkuara kanë thënë prej kohësh se blloku evropian duhet të bëjë më shumë për të menaxhuar krizat në kufijtë e tij.

Në mars të vitit të ardhshëm, BE-ja synon të bjerë dakord për një dokument strategjik ushtarak për të përcaktuar kërcënimet e ardhshme, duke u fokusuar në zhvillimin e armëve së bashku, si dhe duke paraparë krijimin e një force të re ushtarake të BE-së e cila do të ndërhynte në kriza.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg i tha agjencisë Reuters muajin e kaluar se ai mbështet planet e Bashkimit Evropian për të ndërtuar një politikë të përbashkët të mbrojtjes, por ai paralajmëroi kundër çdo force reagimi të shpejtë që mund të detyronte aleatët të NATO-s të dyfishojnë operacionet.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat