Kancelari austriak paralajmëron se të pavaksinuar mund të përballen me kufizime

Evropë

Kancelari austriak paralajmëron se të pavaksinuar mund të përballen me kufizime

Më: 23 tetor 2021 Në ora: 18:39
Foto ilustrim

Kancelari austriak, Alexander Schallenberg, ka deklaruar se njerëzit e pavaksinuar në Austri mund të përballen me kufizime të reja bllokimi nëse numri i rasteve të reja me koronavirus vazhdon të rritet.

Mbrëmjen e të premtes Schallenberg takoi udhëheqësit e nivelit shtetëror për të diskutuar përgjigjen e tyre ndaj numrit të rasteve në rritje me shpejtësi, shkruan  Euronews.

Schallenberg njoftoi se nëse numri i pacientëve me COVID-19 në njësitë e kujdesit intensiv arrin në 500, ose 25% e kapacitetit total të ICU të vendit, hyrja në biznese si restorante dhe hotele do të kufizohet për ata që janë vaksinuar ose shëruar nga virusi.

Nëse numri arrin në 600, ose një e treta e kapacitetit total të ICU, qeveria planifikon të vendosë kufizime për njerëzit e pavaksinuar.

Në këtë rast, ata do të lejoheshin të linin shtëpitë e tyre vetëm për arsye specifike.

Aktualisht, numri i pacientëve me COVID-19 në ICU është 220.

Në javën e kaluar, Austria ka raportuar 20 mijë e 408 raste të reja me COVID-19, sipas autoriteteve shëndetësore, duke e çuar mesataren e shtatë ditëve në 228.5 për 100 mijë banorë.

Megjithëse qeveria e Austrisë i ka inkurajuar qytetarët që të vaksinohen, përpjekja është ngadalësuar muajt e fundit. Rreth 65.4% e popullsisë së përgjithshme ka marrë një dozë të vaksinës dhe 62.2% janë të vaksinuar plotësisht.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat