Austria propozon ligjin për legalizimin e vetëvrasjes së asistuar

Evropë

Austria propozon ligjin për legalizimin e vetëvrasjes së asistuar

Më: 23 tetor 2021 Në ora: 20:15
Foto ilustrim

Qeveria austriake ka dorëzuar një projektligj për ta bërë të ligjshme vetëvrasjen e asistuar për të rriturit që vuajnë nga sëmundje të rënda, thuhet në një deklaratë të kancelarisë.

Ligji i ri përcakton kushtet në të cilat vetëvrasja e asistuar do të jetë e mundur në të ardhmen, pas një vendimi të Gjykatës Kushtetuese të Austrisë dhjetorin e kaluar sipas të cilit ndalimi i vetëvrasjes së asistuar ishte jokushtetues sepse shkelte të drejtën e një personi për vetëvendosje, shkruan Reuters.

Njerëzit e sëmurë rëndë duhet të kenë qasje në vetëvrasjen e asistuar”, thuhet në deklaratë.

Ky ligj lejon të rriturit me sëmundje kronike të bëjnë dispozita për një vetëvrasje të asistuar.

Ata duhet të konsultohen me dy mjekë të cilët duhet të dëshmojnë se personi është i aftë të marrë vendimet e tij ose të saj.

Duhet respektuar gjithashtu një vonesë prej 12 javësh që mund të reduktohet në dy javë për pacientët në fazën përfundimtare të një sëmundjeje. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat