Dhjetë vjet burgim për ish-pjesëtaren gjermane të Shtetit Islamik

Evropë

Dhjetë vjet burgim për ish-pjesëtaren gjermane të Shtetit Islamik

Më: 25 tetor 2021 Në ora: 14:30
Pjesëtarë të policisë gjermane. Foto nga arkivi.

Një gjykatë në Mynih të Gjermanisë e ka dënuar me 10 vjet burgim një gjermane e cila ishte konvertuar në myslimane dhe i ishte bashkuar grupit ekstremist të Shtetit Islamik në Irak.

Ajo u dënua nën akuzat për krime lufte për vrasjen e një vajze të pakicës jazidi të cilën ajo dhe burri i saj e kishin mbajtur si skllave.

Jennifer Wenisch u gjykua si bashkëpunëtore e një krimi lufte dhe pjesëmarrje në organizatë terroriste.

Gjykata tha se ajo ishte prezente kur burri i saj e la pesëvjeçaren të vdiste nga etja, e lidhur me zinxhirë jashtë dhe të ekspozuar në diell.

Burri i Wenisch, një xhihadist irakian, po gjykohet në Frankfurt. Vendimi për të pritet muajin e ardhshëm.

Vajza pesëvjeçare vdiq në Falluxha në vitin 2015-ë.

Ajo dhe burri i saj "blenë" një grua dhe një fëmijë jazidi duke i mbajtur si "skllevër" të shtëpisë, dërisa jetonin në pjesën e Irakut që atëbotë ishte pushtuar nga IS-i, tha gjykata.

Wenisch, 30 vjeç, e mohoi akuzën.

Avokatët e saj thanë se nëna e fëmijës, e quajtur si Nora, ishte një dëshmitare jo e besueshme dhe ata pretenduan se nuk kishte prova se vajza kishte vdekur në të vërtetë.

Ky është një nga rastet e para të gjykimit të një krimi të IS-it kundër komunitetit Jazidi.

Jaziditë janë një grup kurd nga Iraku verior, dhe kanë qenë në shënjestër të krimeve të IS-it.

Wenisch u gjykua në Gjermani në bazë të asaj që njihet si parim i juridiksionit universal, i cili lejon ndjekjet penale për krimet e dyshuara të luftës, përfshirë gjenocidin, që ndodhin jashtë shtetit.

Ajo u arrestua në Turqi në vitin 2016, më pas u ekstradua në Gjermani, raporton agjencia e lajmeve AFP.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat