Përkeqësohet situata e pandemisë në Belgjikë, rikthehen kufizimet anti-COVID

Evropë

Përkeqësohet situata e pandemisë në Belgjikë, rikthehen kufizimet anti-COVID

Më: 27 tetor 2021 Në ora: 08:03
Ilustrim

Kufizimet e koronavirusit do të rikthehen në Belgjikë të premten, kjo pasi rastet dhe shtrimet në spital janë rritur, duke përkeqësuar situatën e pandemisë.

Rregullat përfshijnë mbajtjen e maskave në vende publike dhe maska ​​​​të detyrueshme për stafin në bare, restorante dhe ambiente fitnesi. Do të kërkohen gjithashtu test PCR ose certifikatw vaksinimi për të hyrë.

“Që nga e premtja, do të ketë maska ​​​​në vende publike dhe ato do të jenë të detyrueshme për stafin e bareve, restoranteve dhe klubeve të fitnesit”, tha kryeministri Alexander De Croo. “Ne duhet të ngremë muret tona të mbrojtjes.”

Infeksionet ditore janë rritur me 75% në javën e fundit në 5299 raste. Ndërkohë, shtrimet në spital janë rritur me 69% në 102 raste ditore. Vdekjet janë rritur në 13 në ditë, raporton Associated Press.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat