Qeveria e re gjermane ka në agjendë pagesën minimale prej 12 eurosh në orë

Evropë

Qeveria e re gjermane ka në agjendë pagesën minimale prej 12 eurosh në orë

Më: 28 tetor 2021 Në ora: 12:33
Foto ilustrim

Qeveria e re në vitin e parë të punës do të nisë gjithçka ndryshimet legjislative të nevojshme për të siguruar që Gjermania të ndryshojë situatën e energjisë elektrike dhe për të prodhuar mjaftueshëm për të ardhmen e industrisë, deklaroi kreu i SPD-së, Olaf Scholz.

Duke folur në një takim me sindikatat, Scholz përsëriti se ”qeveria e tij do të fokusohet mbi të gjitha tek respekti për punën”.

Udhëheqësi i socialdemokratëve ka futur në agjendë pagesën minimale prej 12 eurosh në orë si edhe përshpejtimin në përparimet në sektorin e energjisë.

Negociatat për qeverinë e koalicionit kanë nisur sërish sot në Berlin, pas një takimi të pare të natyrës organizative javën e kaluar, por drejtuesit e partive të jepnin përshtypjen se nuk kishin shumë dyshime mbi rezultatin e negociatave.

Kreu i CSU-së bavareze, Markus Soeder theksoi se beson shumë në dështimin mes SPD-së, të gjelbërve dhe FDP-së.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat