KE pezullon pjesërisht marrëveshjen për vizat me Bjellorusinë

Evropë

KE pezullon pjesërisht marrëveshjen për vizat me Bjellorusinë

Më: 9 nëntor 2021 Në ora: 17:19
Ilustrim

Këshilli Evropian pezulloi pjesërisht marrëveshjen për lehtësimin e vizave me Bjellorusinë, për shkak të, siç tha, nxitjes së krizës me migrantë në kufirin me Poloninë.

Këshilli Evropian e cilësoi këtë si “sulm hibrid” të Minskut.

Sipas vendimit të tij, pezullimi i pjesëve të marrëveshjes - e cila i redukton kërkesat për dokumente dhe tarifat e aplikimit për vizë - nuk do t’i prekë qytetarët e zakonshëm bjellorusë, por vetëm zyrtarët.

“Ne e dënojmë dhe kundërshtojmë fuqishëm instrumentalizimin e vazhdueshëm të migracionit nga regjimi i Bjellorusisë”, tha ministri i Brendshëm slloven, Ales Hojs, i cili kryeson Këshillin e Punëve të Brendshme.

“Është e papranueshme që Bjellorusia të luajë me jetët e njerëzve për qëllime politike. Vendimi i sotëm tregon edhe një herë angazhimin tonë të përbashkët, për të vazhduar kundërshtimin e këtij sulmi të vazhdueshëm hibrid”, tha Hojs.

Vendimi erdhi pasi Polonia mbylli të martën një vendkalim përgjatë kufirit të saj me Bjellorusinë, sepse migrantët në anën bjelloruse u përpoqën të çanin një gardh, për të hyrë në Poloni - vend anëtar i BE-së.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat