Europa në ethe, Belgjika regjistron rastin e parë me variantin e ri të koronavirusit

Evropë

Europa në ethe, Belgjika regjistron rastin e parë me variantin e ri të koronavirusit

Më: 26 nëntor 2021 Në ora: 17:04
Foto ilustrim

Belgjika regjistroi sot rastin e parë të variantit të ri të koronavirusit të zbuluar së fundmi në Afrikën Jugore. Duke folur në një konferencë për media bashkë me kryeministrin belg, Alexander De Croo, ministri belg i Shëndetësisë, Frank Vandenbroucke, tha se një person në Belgjikë rezultoi pozitiv me variantin e ri.

“Kujdesi është i nevojshëm, por mos u frikësoni”, tha ai në një paralajmërim publik.

Varianti i ri, B1.1.529 ka detyruar shumë shtete që t’i mbyllin kufijtë pasi që rastet e para u paraqitën në Afrikën e Jugut. Derisa numri i personave të infektuar me COVID-19 është duke u rritur me shpejtësi, De Croo njoftoi se masat kundër pandemisë në Belgjikë po ashtu do të ashpërsohen.

Britania pezulloi fluturimet nga Botsvana, Esëatini, Lesoto, Namibia, Afrika e Jugut, Zimbabve që nga mesdita e së premtes.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat