Çdo të rrituri në Britani do t’i ofrohet një dozë e tretë e vaksinës kundër Covid-19 brenda javëve për të luftuar variantin e ri Omicron

Evropë

Çdo të rrituri në Britani do t’i ofrohet një dozë e tretë e vaksinës kundër Covid-19 brenda javëve për të luftuar variantin e ri Omicron

Më: 29 nëntor 2021 Në ora: 09:34
Foto ilustrim

Të gjithë të rriturve në Britani të Madhe do t’u ofrohet një dozë përforcuese ndaj coronavirusit për të ndihmuar në ndalimin e variantit Omicron.

Sipas mediave britanike, mbikëqyrësi i vaksinave do të miratojë sot dozat e treta për moshat mbi 18 vjeç.

Lëvizja erdhi mes raporteve se laboratorët në Mbretërinë e Bashkuar po hetojnë 75 mostra ‘të mundshme’ të variantit Omicron dhe deri në 150 të tjera ‘të mundshme’.

Ministrat kanë njoftuar tashmë futjen e kufizimeve të reja për shkak të virusit, përfshirë maskat e detyrueshme të fytyrës në dyqane dhe rregulla të reja për izolimin.

Pothuajse 18 milionë njerëz deri më tani kanë pasur doza përforcuese, të cilat deri më tani kanë qenë të kufizuara në moshën mbi 40 vjeç, mjekët e vijës së parë dhe ata me probleme shëndetësore.

Por tani 12.8 milionë britanikë në grupmoshën 18 deri në 39 vjeç do të ftohen për një dozë të tretë.

Përhapja e vaksinës mund të përshpejtohet duke zvogëluar hendekun midis dozave të dyta dhe të treta nga gjashtë muaj në pesë.

Komiteti i Përbashkët për Vaksinimin dhe Imunizimin po shqyrton gjithashtu nëse do të ofrojë doza të dyta për 12 deri në 15-vjeçarët, të cilët aktualisht marrin vetëm një injeksion.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat