Stuhi të forta ere, shiu dhe dëbore/ Autoritetet japin alarmin: Fronti atlantik mbërrin sonte

Evropë

Stuhi të forta ere, shiu dhe dëbore/ Autoritetet japin alarmin: Fronti atlantik mbërrin sonte

Më: 1 dhjetor 2021 Në ora: 23:02
Itali

Moti i keq me reshje të dendura shiu e dëbore pritet te perfshije Italinë Qendore dhe Jugore. Kryetari i bashkisë së Caserta, Carlo Marino, urdhëroi mbylljen e të gjitha shkollave të të gjitha niveleve, publike dhe private, përfshirë çerdhet për të enjten për shkak të motit të keq.

Mbi bazën e parashikimeve mbrojtja civile ka lëshuar një alarm moti që parashikon reshje të shumta shiu, shumë intensive dhe të shoqëruara me breshër, rrufe dhe rrëqethje të forta ere, në Lacio dhe Campania, në shtrirje në sektorët e brendshëm të Abruzzo dhe Molise.

Ndërkohë alarmi portokalli është dhënë për ditën e nesërme në pjesë të Campania, Lacio, Sardenja në Lazio, Campania, Basilicata, Abruzzo, Molise, Kalabria, Siçilia dhe Pulia.

Image

Në Friuli Venezia Giulia Mbrojtja civile ka lëshuar një alarm të verdhë moti. Në fakt, një front Atlantik do të ndikojë në rajon dhe do të jetë më aktiv në kufirin me Slloveninë. Të premten do të vijë ajër i ftohtë dhe i thatë nga veriu.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat