Gjermania planifikon ta bëjë të detyrueshëm vaksinimin për disa vende pune

Evropë

Gjermania planifikon ta bëjë të detyrueshëm vaksinimin për disa vende pune

Më: 5 dhjetor 2021 Në ora: 23:31
Foto ilustrim

Qeveria e ardhshme në Gjermani planifikon të bëjë të detyrueshëm vaksinimin kundër koronavirusit për disa vende pune.

Nga 16 marsi ata që punojnë në spitale, shtëpi pleqsh dhe praktika tjera mjeksore duhet patjetër që të jenë të vaksinuar, shkruan Reuters.

Deri me tani, Gjermania ka qenë e rezervuar në lidhje me bërjen e vaksinave të detyrushme nga frika e përkeqësimit të mungesës së sfafit mjekësor, megjithatë, Reuters shkruan se mbështetja ështrë rritur pasi vendi po përballet me valën e katërt të pandemisë.

Social Demokratët, Të Gjelbrit dhe Demokratët e Lirë, të cilët do të formojnë qeverinë e re gjermane të mërkurën, do të paraqesin legjislacionin në parlament në javën e ardhshme.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat