Rreth 80% e fëmijëve në Francë janë vaksinuar kundër Covid

Evropë

Rreth 80% e fëmijëve në Francë janë vaksinuar kundër Covid

Më: 8 dhjetor 2021 Në ora: 16:03
Foto ilustrim

Rreth 80% e fëmijëve mbi 12 vjeç në Francë janë vaksinuar kundër Covid-19 deri më tani, sipas një zyrtari francez.

Kryeministri francez Jean Castex tha se duke filluar nga 15 dhjetori, fëmijët e moshës 5-11 vjeç, të cilët janë mbipeshë ose vuajnë nga sëmundje të tjera shëndetësore, do të mund të vaksinohen kundër Covid.

Për këtë qeveria shpreson të jetë në gjendje të sigurojë vaksina për të gjithë fëmijët mbi moshën 5 vjeç.

Sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë, 79% e fëmijëve të moshës 12-17 vjeç kanë marrë të paktën një dozë, ndërsa 76% kanë marrë dy doza.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat