​Qeveria në Skoci urdhëron mbylljen e lokaleve për të paktën tre javë

Evropë

​Qeveria në Skoci urdhëron mbylljen e lokaleve për të paktën tre javë

Më: 23 dhjetor 2021 Në ora: 19:14
Foto ilustrim

Qeveria skoceze ka urdhëruar mbylljen e klubeve të natës për të paktën tre javë nga 27 dhjetori, njoftoi zëvendësministri i parë John Swinney.

Një ndryshim në rregulloret për mbrojtjen nga koronavirusi i publikuar të enjten urdhëroi që klubet të mbylleshin, përveç rasteve kur ata mund të funksiononin brenda rregullores.

Kufizimet e reja do të nënkuptojnë se, bizneset e mikpritjes mund të vazhdojnë të operojnë me distancim social dhe shërbim tavoline.

Swinney e bëri njoftimin përpara Komitetit të Rimëkëmbjes nga Covid-19 në parlamentin skocez.

“Duke u angazhuar me sektorin, ne propozojmë që klubet e natës të mos funksionojnë si të tillë për këtë periudhë trejavore”, i tha ai komitetit.

“Bizneset duhet të operojnë me shërbim në distancë dhe tavolinë dhe ky opsion do të vazhdojë të mbetet, ne konsiderojmë se mbyllja sipas rregullores, e kombinuar me mbështetje financiare, mund të reduktojë humbjet dhe të ndihmojë këto biznese të përballojnë për një periudhë të shkurtër derisa të jenë në gjendje të operojnë përsëri normalisht.”

Të martën, ministri skocez Nicola Sturgeon njoftoi kufizime të reja për ngjarjet, të cilat kufizojnë ngjarjet në natyrë deri në 500 persona dhe ngjarjet në ambiente të mbyllura deri në 200 persona të ulur dhe 100 në këmbë, të cilat do të hyjnë në fuqi nga 26 dhjetori.

Ndërsa ndryshimet në mikpritjen do të rikthejnë kërkesën për një metër distancim social midis grupeve dhe shërbimin e tryezës, dhe do të hyjnë në fuqi nga 27 dhjetori.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat