Itali, mungon ilaçi i covid. Zithromax është konsumuar për shkak të infektimeve masive

Evropë

Itali, mungon ilaçi i covid. Zithromax është konsumuar për shkak të infektimeve masive

Më: 13 janar 2022 Në ora: 14:38
Foto ilustrim

Një nga ilaçet më të rëndësishme që përdoret për të trajtuar problemet me frymëmarrjen në shtëpi është shitur në të gjithë Romën. Kështu raporton media e njohur italiane Open Online.

Zithromax vazhdon të jetë i padisponueshëm prej disa ditësh ndërsa rastet e kujdesit në shtëpi për Covid-in dhe sëmundjet e tjera sezonale shumohen në mënyrë eksponenciale.

Me rritjen e infektimeve nga covid, çdo kuti e këtij ilaçi ka mbaruar dhe aktualisht nuk ka versione të tjera ose formula të preparateve ekuivalente me të.

Zithromax  është një antibiotik me bazë azitromicine, i tregtuar nga kompania e njohur farmaceutike Pfizer, e cila lufton infeksionet që sulmojnë rrugët e frymëmarrjes. Në shumicën e rasteve ajo përshkruhet  në recetë nga mjekët në kombinim me Tachipirinën.

Dhe në këtë valë të katërt të Coronavirus është thelbësor luftimi i sëmundjes në shtëpi, nga dhjetëra mijëra pozitivë me simptoma Covid

Rrjetet  sociale janë  mbushura me thirrje nga prindër të dëshpëruar që kërkojnë këshilla për mënyrat për të gjetur ilacin .

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat