Intelektualet serbe Biserko, Peroviç, Peshiç i bashkohen peticionit në BeH për shfuqizimin e Republika Srpska të cilën e cilësojnë “krijesë gjenocidi”

Evropë

Intelektualet serbe Biserko, Peroviç, Peshiç i bashkohen peticionit në BeH për shfuqizimin e Republika Srpska të cilën e cilësojnë “krijesë gjenocidi”

Nga: F.B Më: 17 janar 2022 Në ora: 12:36
Sonja Biserko

Intelektualet e Serbisë, Sonja Biserko, Latinka Peroviç, Vesna Peshiç iu kanë bashkuar peticionit në BeH për shfuqizimin e Republika Srpska që cilësohet si “krijesë gjenocidi”, duke kërkuar grusht shtet dhe goditje në serbët dhe okupimin nga NATO të Sprskës, shkruan “Informer”, transmeton “Bota Sot”.

Kreu i Këshillit të drejtave të njeriut të Helsinikut, Biserko, sociologia Vesna Peshiç dhe historiania Latinka Peroviç kërkojnë nga NATO okupimin e Srpska.

Ato i janë bashkuar ekstremistëve në BeH që në emër të shoqatës nga Holanda “Platforma e BeH” i kanë dërguar letër shefave të BE-së, ShBA-ve, Britanisë dhe NATO-së ku kërkojnë vendosje të sanksioneve ndaj Dodik dhe rritjen maksimale të ushtarëve të NATO-së në BeH.

Këtë kërkesë veç tri intelektualeve nga Beogradi u nënshkrua edhe nga 207 njerëz ndër të cilët ish-kryetrai kriat Stjepan Meshiç dhe ish-përfaqësuesi i lartë Valentin Incko, që sipas gazetës është urrejtës i dëshmuar i serbëve!

Në letër mbështet shfuqizimi i Srpska dhe forcimi i BeH unitare ku “fajtor kryesor në konfliktet në Federatë janë politikanët e korruptuar në krye me Dodik".

“Përgjigja duhet të jetë në kombinimin e sanksioneve edhe intervenimit dhe rritjen e pranisë ushtarake të NATO-së si sinjal, Mungesa e kësaj përgjigje do të jetë inkurajim për Dodik dhe koalicionin e tij. Secesionistët nga Sprska mbështetën nga Kina edhe Rusia dhe disa vende si Hungaria. Shtetet e BE-së duhet shqyrtojnë suspendimin e bisedimeve me Serbinë nëse qeveria e saj nuk ndërron mendjen lidhur me BeH dhe qëndrimit rreth krimeve të luftës në vitet 90-ta”, thuhet në letër.

Si “zgjidhje përfundimtare” nënshkruesit e letrës duan shfuqizimin dhe likuidimin e Srpska ka thënë Aleksandar Paviç politikolog.

“Informer” ka tentuar të bisedoj me këto intelektuale, por nuk kanë pranuar, ndërsa politikologu Paviç thotë se letra është “nxitje e re për luftë”.

“Çdo gjë bëhet synohet ‘zgjidhja përfundimtare’ likuidimi i Sprska dhe vënia e serbëve në nivelin e serbëve që jetojnë në Federatë. Synimi i tyre është realizimi në vepër i deklaratës islamike të Alija Izetbegoviq dhe Sprska në këtë rrugë është pengesa më e madhe. Të parëve iu pengojnë serbët, të dytëve shteti serb dhe të tretëve ortodoksizmi e të katërtëve Kina edhe Rusia”, mendon Paviç.

Profesori serb nga Banjalluka Milosh Sholaja thotë se fronti kundër serb u shpërnda nga Serbia deri te Srpska.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat