​Blinken do të takohet me Lavrov për qetësimin e tensioneve mbi Ukrainën

Evropë

​Blinken do të takohet me Lavrov për qetësimin e tensioneve mbi Ukrainën

Më: 18 janar 2022 Në ora: 22:46
Antony Blinken

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken do të përpiqet të qetësojë tensionet me Moskën për Ukrainën kur të takohet me ministrin e Jashtëm rus Sergei Lavrov në Gjenevë këtë javë pas takimit me krerët e shtetit ukrainas në Kiev dhe zyrtarët evropianë në Berlin, raporton Reuters.

Turneu diplomatik i Blinken është planifikuar mes shqetësimeve nga Ukraina dhe aleatët e saj perëndimorë për vendosjen e dhjetëra mijëra trupave ruse përgjatë kufirit ruso-ukrainas, por si në ditët e mëparshme, Moska zyrtare mohon planifikimin e një ofensive ushtarake kundër Ukrainës, shtoi agjencia britanike.

"Shtetet e Bashkuara nuk duan një konflikt, ne duam paqe," tha sot një zyrtar i lartë i Departamentit të Shtetit për armiqësinë ose krizën.

Blinken nesër do të takohet me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky dhe ministrin e Jashtëm Dmitry Kuleb, e më pas në Berlin do të takohet me ministren e Jashtme gjermane Annalena Baerbock dhe më pas me partnerët transatlantikë - zyrtarë të Britanisë së Madhe, Francës dhe Gjermanisë.

Sekretari amerikan i Shtetit do të zhvillojë bisedime mbi temën e përpjekjeve të përbashkëta për të penguar Rusinë nga agresioni kundër Ukrainës dhe për vendosmërinë e aleatëve dhe partnerëve amerikanë për të vendosur sanksione të rënda ekonomike ndaj Rusisë dhe për të shkaktuar pasoja të mëdha negative, tha Departamenti i Shtetit në një deklaratë.

Pas këtyre takimeve, Blinken është planifikuar të takohet me ministrin e Jashtëm rus Sergei Lavrov të premten në Gjenevë për të bërë një ndryshim diplomatik nga situata aktuale, konfirmoi një zyrtar i lartë i Departamentit të Shtetit.

Sekretari Blinken bisedoi me Lavrov sot dhe mbrojti de-përshkallëzimin, dhe më pas të dy diplomatët ranë dakord se do të ishte e dobishme që ata të takoheshin personalisht.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat