​Ndalohen fluturimet në aeroportin e Stambollit për shkak të borës

Evropë

​Ndalohen fluturimet në aeroportin e Stambollit për shkak të borës

Më: 24 janar 2022 Në ora: 21:15
Ilustrim

Autoritetet turke ndaluan përkohësisht të gjitha fluturimet në aeroportin e Stambollit të hënën për shkak të reshjeve të dendura të borës në qytet, i cili u mbulua me të bardha, ndërsa moti i dimrit pengoi transportin në të gjithë vendin.

Reshjet e dendura të borës ndaluan disa nga shërbimet e trageteve të Stambollit, mbyllën disa rrugë dhe shkaktuan probleme dukshmërie për drejtuesit e mjeteve.

Në mbarë vendin, Autoriteti i Fatkeqësive dhe Emergjencave tha se rreth 4.600 njerëz ishin të bllokuar për shkak të motit dhe më shumë se 6.700 u dërguan në strehimore, ndërsa mijëra kontejnerë me furnizime ushqimore iu dorëzuan atyre në nevojë.

Shumë pjesë të Turqisë janë goditur me reshje të mëdha dëbore që nga java e kaluar, e cila përkoi me pushimet dimërore në shumicën e shkollave.

Kompania ajrore turke, Turkish Airlines (THYAO.IS) tha se kishte anuluar të gjitha fluturimet nga Aeroporti i Stambollit deri të martën 0100 GMT për të garantuar "sigurinë e udhëtimit dhe për pasagjerët tanë" dhe për të parandaluar bllokimin e tyre në aeroporte, përcjell Reuters.

Guvernatori i Stambollit Ali Yerlikaya shkroi në Twitter se orët e punës për institucionet publike do të përfundonin herët, së bashku me mbylljen e hershme të qendrave tregtare për shkak të borës në qytetin me rreth 16 milionë banorë.

Automjetet që mbërrijnë nga perëndimi i qytetit nuk do të lejohen të hyjnë në provincë, ndërsa nisjet nga terminalet më të mëdhenj të autobusëve të Stambollit u ndaluan deri të martën në orën 05:00 GMT, shtoi ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat