Familja mbretërore italiane gati të hedhë në gjyq qeverinë

Evropë

Familja mbretërore italiane gati të hedhë në gjyq qeverinë

Më: 26 janar 2022 Në ora: 19:49
Ilustrim

Familja Savoia, e cila deri më 1946 mbretëronte në Itali, i kërkon shtetit italian rikthimin e thesarit të bizhuterive të mbretëreshave Margerita e Elena.

6732 brilantë, 2000 perla të masave të ndryshme, varëse, vathë, spila, stema, diadema, gjerdanë, me një vlerë të pastimueshme, prej vitit 1946, ruhen në kasafortat e Banka Italias.

Ato i përkisnin familjes mbretërore Savoia e cila pas rrëzimit të monarkisë me referendumin e 2 qershorit 1946,  ia dorëzoi Banka Italia-s me motivin “për t’i ruajtur e i pasur në dispozicion të atyre që i gëzojnë të drejtat e këtyre objekteve të cmuara, dhurata të Kurorës Mbretërore.”

Gati 76 vite më pas, pasardhësit e mbretit Umberto i II, princeshat Maria Gabriella, Maria Pia e Maria Beatrice, princi Vittorio Emanuele kërkojnë rikthimin e kësaj pasurie. Për ta “është një thesar që i përket familjes Savoia e që i ishte besuar për t’u ruajtur në bankën qendrore të vendit.”

Sot (26 janar 2022) do të zhvillohet takimi i parë për ndërmjetësimin e kësaj kërkese mes përfaqësuesve të Ministrisë së Ekonomisë. Kryeministrisë,  Banka Italia-s e avokatëve të familjes Savoia.

Avokati Sergio Orlando ka informuar se zyrtarisht këtë kërkesë e kanë prezantuar më 29 shtator 201. e as 24 orë më pas, Banka Italia e ka refuzuar duke e motivuar se “janë pasuri e shtetit”.

Familja Savoia deklaron se në dokumentacionin e marrjes në dorëzim të kësaj pasurie nga  Banka Italia, e tre ditë pas referendumit, pra më 5 qershor 1946, Mbreti Umberto II ka shprehur qartë se i dorëzon për t’i ruajtur e i vënë në dispozicion të atyre që u takon e drejta e kësaj pasurie, e që sipas familjes janë trashëgimtarët e mbretit të Italisë.

“Ky thesar i përket familjes Savoia e jam e habitur që ne pasardhësit nuk kemi mundësi as t’i shohim nga afër këto pasuri”, ka deklaruar princesha Maria Gabriella.

Këto bizhuteri i përkisnin Mbretereshës Margerita e Savoias e cila më pas ia dhuroj nuses së djalit të saj, Mbretëreshës Elena.

Pas rrëzimit të monarkisë, të gjitha pronat e familjes mbretërore u morën në dorëzim nga shteti e u menaxhuan nga Ministria e Financave e disa prej pallateve mbretërore iu dhuruan institucioneve shtetërore.

Familja Savoia deri më vitin 2002 ka jetuar në azil e iu lejua rikthimin në Itali pas anulimit të një ligji dispozitat e të cilit ndalonin hyrjen e tyre në territorin italian.

Më vitin 2006 kur kryeministri aktual Mario Draghi ishte guvernator i Banka Italia, ai pranoi kërkesën e rajonit të Piemontes, që është dhe rezidenca e familjes mbretërore, për të ekspozuar bizhuteritë e familjes Savoia siç ndodh me familjen mbretërore angleze, e prej të cilave ka një hyrje fitimesh prej miliona stërlina çdo vit.

Avokatët e familjes Savoia shpresojnë të gjejnë ndërmjetësimin e duhur institucional për kërkesën e tyre, ndryshe janë të detyruar të hedhin në gjyq Kryeministrinë, Ministrinë e Financave e Banka Italian.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat