Inflacioni në Turqi – shkalla më e lartë që nga viti 2002

Evropë

Inflacioni në Turqi – shkalla më e lartë që nga viti 2002

Më: 27 janar 2022 Në ora: 16:16
Foto ilustrim

Shteti turk ka përjetuar shkallën e inflacionit më të lartë që nga shtatori i vitit 2002.

Sipas Institutit turk të Statistikave, 36.08 për qind ka qenë inflacioni në muajin dhjetor.

E, me rritjen e inflacioni në këtë shtet, lira turke është zhvlerësuar në nivele rekorde.

Video:

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat