Nga 1 shkurti të lirë! Ky vend europian heq të gjitha kufizimet e Covid-19

Evropë

Nga 1 shkurti të lirë! Ky vend europian heq të gjitha kufizimet e Covid-19

Më: 28 janar 2022 Në ora: 10:10
Ilustrim

Danimarka do të heqë të gjitha masat dhe kufizimet anti-Covid, pasi infektimet dhe shtrimet në spitale nga Omicron mbeten në nivele të përballueshme.

Pritet që kufizimet në këtë shtet të hiqen në darën 1 shkurt, me nisjen e muajit të ri.

“Kemi një lajm tepër të mirë, tani mund të heqim kufizimet e fundit të koronavirusit në Danimarkë”, tha kryeministrja Mette Frederiksen në një konferencë për shtyp.

Njoftimi vjen pasi një nënvariant i ri i Omicron, BA.2, po fiton teren në Danimarkë dhe po rrit infeksionet, me 46 mijë raste të reja të regjistruara të mërkurën.

“Javët e fundit kemi parë shkallë shumë të larta të infeksionit, në fakt më të lartat në të gjithë pandeminë,” tha Frederiksen.

“Prandaj, mund të duket e çuditshme dhe paradoksale që ne tani jemi gati të heqim dorë nga kufizimet. Por nga ana tjetër kemi një shkallë të lartë vaksinimi, dhe ky është një hap i sigurt”

Rreth 82 për qind e popullsisë së Danimarkës të moshës 12 vjeç e lart është plotësisht e vaksinuar me dy doza, nga të cilat 50 për qind me një dozë të tretë, sipas Autoritetit Danez të Shëndetit dhe Barnave. Kjo gjë ka bërë ruajtjen e qëndrueshmërisë së infektimeve.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat