Ministri gjerman jep paralajmërimin e frikshëm për rastet me Covid-19

Evropë

Ministri gjerman jep paralajmërimin e frikshëm për rastet me Covid-19

Më: 28 janar 2022 Në ora: 16:27
Karl Lauterbach

Rastet ditore me Covid-19 në Gjermani mund të dyfishohen shumë shpejt duke shkuar në 400 mijë. Alarmi është lëshuar nga ministri i shëndetësisë, Karl Lauterbach, i cili komentoi i shqetësuar përhapjen e lartë të variantit të ri të koronavirusit, Omicron.

Autoritetet shëndetësore gjermane raportuar mbi 200 mijë të infektuar në ditën e fundit, një shifër rekord që prej nisjes së pandemisë. 188 persona humbën jetën, duke e çuar bilancin total të viktimave në 117 mijë.

Autoritetet gjermane sqaruan se gjendja në qendrat e emergjencës dhe e përkujdesjes intensive është e qëndrueshme, por paralajmëruan se kjo mund të ndryshojë në javët e ardhshme.

Ndërkohë, rastet janë në rritje edhe në shumë vende të tjera të Europës. Italia po raporton një situatë shqetësuese me mbi 156 mijë të infektuar në 24 orët e fundit dhe mbi 300 jetë të humbura.are Now

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat