Zjarrfikësit në skenën e shpërthimin që vrau shtatë njerëz në ndërtesën në jug të Francës

Evropë

Zjarrfikësit në skenën e shpërthimin që vrau shtatë njerëz në ndërtesën në jug të Francës

Më: 14 shkurt 2022 Në ora: 20:12

Zjarrfikësit francezë punonin sot në skenën e një shperthimi që vrau të paktën shtatë njerëz në lindje të Pireneve franceze.

Ministri i brendshëm Gérald Darmanin vizitoi skenën ku zjarri i natës së sotme vrau shtatë njerëz përfshi dhe dy fëmijë.

Rezidenët kishin dëgjuar një shpërthim rreth orës 1:30 të natës pas të cilit një zjarr kishte përfshirë të dyja anët e rrugës në qytezën e vogël bregdetare Saint-Laurent-de-la-Salanque.

“Dëgjova një shpërthim të fortë dhe më pas pashë flakë të mëdha. Ndërtesa u shkatërrua nga flakët,” tha fqinja Nadine Bret, 59 vjeçce.
Ajo shtoi se ndërtesa kishte një dyqan ‘fast-food’ në katin e parë, nga i cili besohet se kishte ardhur shpërthimi.

Zjarrfikësit vijonin sot të kërkonin për viktima edhe pse ndërtesa kishte mbetur e pasigurtë nga dëmet e zjarrit.

Një burrë në të 30-at ishte dërguar në spital pasi ishte hedhur nga kati i dytë për t’i shpëtuar flakëve.

Policia tha se vijon të hetojë për shkaqet e ngjarjes.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat