Këndvështrimi i “The Times” për Presidentin e Ukrainës: Akti heroik i Zelenskyt

Evropë

Këndvështrimi i “The Times” për Presidentin e Ukrainës: Akti heroik i Zelenskyt

Më: 5 mars 2022 Në ora: 14:08
Volodymyr Zelensky

Nuk është befasuese që Rusia është e vendosur për të vrarë Volodymyr Zelenskyn. ‘The Times’ raportoi se Presidenti ukrainas kishte shmangur tre tentativa për vrasje nga mercenarët dhe forcat speciale të mbështetur nga Kremlini gjatë javës së kaluar. Për fat të mirë, këto përpjekje u penguan nga elementë kundër luftës në shërbimet ruse të sigurisë, të cilët informuan homologët e tyre ukrainas. Kjo është dëshmi sesi pushtimi i paprovokuar i Ukrainës nga Presidenti Putin ka ndarë opinionin brenda vetë Rusisë. Megjithatë, pavarësisht humbjeve, vetëm grupi Wagner ka pothuajse 400 mercenarë në Kiev, që do të thotë se ka të ngjarë të ketë tentativa të mëtejshme për vrasje. Nuk do të çudi të supozohej se njëri prej tyre mund të ketë sukses.

Vendosmëria e Rusisë për të larguar Zelenskyn është dëshmi e suksesit të jashtëzakonshëm që ky president ka pasur në bashkimin e vendit të tij dhe frymëzimin e rezistencës së tij ndaj sulmit barbar të Rusisë. Para se të hynte në politikë, aktori dhe komediani ishte më i njohur për rolin e një presidenti imagjinar në një serial televiziv, duke siguruar zërin për Paddington Bear dhe duke fituar versionin e vendit të tij të Strictly Come Dancing. Tani ai po luan rolin e presidentit aktual me një aftësi dhe autoritet të tillë që edhe pse forcat ruse sulmojnw vendin e tij, fuqia e Ukrainës vetëm sa rritet.

Asgjë në të dhënat e tij nuk sugjeronte që një rezultat i tillë ishte i mundshëm. Në prag të pushtimit, Zelensky, 44 vjeç, shihej si një peshë e lehtë pa përvojë, jashtë botës së errët të politikës ukrainase. Një rusisht-folës vendas, tha se ai erdhi në pushtet me një premtim se do të vepronte si paqebërës që mund të negocionte me Putinin për t’i dhënë fund konfliktit në Donbas që ishte ndezur që nga pushtimi i Rusisë në vitin 2014.

Ai kishte premtuar të zhdukte korrupsionin endemik të Ukrainës, por luftoi për të kryer reformat kryesore dhe u përball me pyetje në lidhje me marrëdhënien e tij me një oligark pro-rus, i cili kishte financuar lëvizjen e tij në politikë. Në ditët para pushtimit, ai tërhoqi kritika për dështimin për t’i marrë seriozisht paralajmërimet e inteligjencës britanike dhe amerikane, duke i nxitur njerëzit në vend të kësaj të mos panikohen. Shumë ekspertë ushtarakë prisnin që Rusia të merrte kontrollin e vendit brenda disa ditësh.

Megjithatë, këto dështime tani duken të parëndësishme në kontekstin e transformimit të tij gjatë dy javëve të fundit në një udhëheqës sfidues lufte. Në çdo fazë, ai ka treguar një aftësi thuajse Çurçilliane për të gjetur fjalët e duhura për të siguruar qytetarët e tij të tmerruar, për të frymëzuar rezistencën e tyre, për të nxitur mbështetjen ndërkombëtare, duke lënë të hapur derën e negociatave me zotin Putin. Duke vepruar kështu, ai ka fituar padyshim luftën globale të informacionit, e reflektuar në 141 votat në dënimin e pushtimit të Rusisë në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara këtë javë, në kontrast me katër në mbështetje të Rusisë. Në të njëjtën kohë, ai është bërë një frymëzim për njerëzit shumë përtej Ukrainës, siç dëshmohet nga demonstratat e jashtëzakonshme të mbështetjes publike për Ukrainën në të gjithë Evropën dhe Perëndimin.

Nuk është çudi që Rusia e dëshiron atë të vdekur dhe Amerika ka ofruar ta nxjerrë nga Kievi në siguri, një ofertë që Zelensky e refuzoi në mënyrë kategorike, duke këmbëngulur: “Unë kam nevojë për municion, jo për një udhëtim”.

Aleatët e Ukrainës kanë frikë se vdekja e liderit do të demoralizojë rezistencën, duke i hapur rrugën fitores së Putinit. Por sa më gjatë të qëndrojë Zelensky, aq më pak e mundshme duket kjo. Ashtu si revolucioni grek kundër sundimit osman në 1821 vlerësohet se ndihmoi në krijimin e Evropës moderne, po ashtu rezistenca e Ukrainës i ka kujtuar një kontinenti të copëtuar evropian fuqinë e idealeve të tij të përbashkëta. Në fjalimin e tij inaugurues në vitin 2019, Zelensky tha: “Evropa nuk është atje, Evropa është këtu [në kokat tona]. Dhe kur të jetë këtu, do të vijë në vendin tonë.” Arritja e tij është të ketë ringjallur një ndjenjë të re të identitetit evropian, pjesë e të cilit është edhe Ukraina.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat